Gondolatok

A könyvkiadás, az írás, az olvasási igények kielégítése

A könyvkiadás, az írás, az olvasás kielégítése » e-Könyvesbolt

A könyvkiadás, az írás, kifejezetten az olvasási igények kielégítésére törekszik?

A könyvkiadás és terjesztés egy nagy üzlet. Éves szinten nagyjából 50 milliárd forintos forgalmat bonyolít, ami épp eléggé kecsegtető összeg ahhoz, hogy egyre többen szálljanak be ebbe az üzletágba. (több mint ötven cég foglalkozik könyvkiadással) Ez az összeg bármilyen nagynak tűnik is, a könyvpiacnak csak az egyik oldalát szolgálja ki, vagyis a kiadók, könyvterjesztők, és a nyomdák részesednek leginkább ennek a bevételéből, ám az írók, a szerzők, ennek csak a töredékét kapják meg. A nyomtatott könyvek esetében ez kb. 7-10%, míg az e-könyvekből jó ha 30%-ot kap a szerző.

A legtöbbet a könyvesházak keresnek az üzleten, hiszen a nagyobbak esetében milliárdos hasznot könyvelhetnek el. Persze a kisebb cégek sem panaszkodhatnak, nekik is jut bőven a mézesbödönből.
Ha ezeket a tényeket komolyan vesszük, akkor azt szűrhetjük le belőle, hogy ezek a könyvbiznisz óriásai profitorientált tevékenységet folytatnak, és ha figyelembe vesszük a szerzők számára kifizetett jutalékok összegét, akkor elkerülhetetlen az a következtetés, hogy a könyvesházak az írókon élősködnek, őket használják arra, hogy profitot termeljenek.

Szóval kérdéses az is, hogy “A könyvkiadás, az írás kifejezetten az olvasási igények kielégítésére törekszik?” A fentiek taglalása során fel sem merült az olvasó, pedig nekik készülnek a könyvek, ők a végfelhasználók. A könyvesházak egyeduralma során képzett könyvtárak sokszor sokkolják az olvasni vágyókat, ám ők nem tehetnek ez ellen semmit, ha kell a könyv, fizesd meg az árát.

A nyomtatott könyv mellett szót kell ejteni az e-könyvről is. Ezek a könyvek jóval olcsóbban állíthatók elő, mint a nyomtatott változat, hiszen nincs nyomdai költség, és nincs tördelés, ami így a kész könyv árát nagyjából a felére redukálja. Itt megjegyezném, hogy az új e-könyvek ára az európai országokban nagyjából 10€ körül van, ami megközelítőleg a magyarországi nyomtatott könyv árával egyenlő.

Miért lenne kevésbé értékes egy e-könyv?

Egy könyv ára az, ami a szerzőt illeti! A szerzőnek kell kifizetni a könyv legyártását a szerkesztéstől a nyomdáig, és még a marketing is az ő feladata, amivel eljuttatja az olvasóihoz. Az a nézőpont, hogy azért kell olcsóbbnak lennie, mert kevesebb költség terheli, nem egészen helytálló. Egy író, aki valamilyen rendszerességgel könyveket ír, csak részben teszi azért, hogy elolvassák, mert ez egy hivatás. Az írónak annyi pénzt kell ezzel keresnie, annyi bevételre van szüksége, hogy teljes munkaidőben írhasson. Amikor ez megvalósul, akkor lehet arra számítani, hogy több és jobb könyv kerül az olvasók kezébe, ami mindkét fél számára ideális állapot.

Amikor egy olvasó megvesz egy könyvet, azt azért teszi, mert olvasni akar. Az olvasás során megnyílik előtte egy másik világ, aminek a részévé válhat, ahol beleélheti magát a főhősök szerepébe, vagy épp végigizgulhatja velük a cselekményt, egészen a végkifejletig.

Hasonlítsuk össze más, hasonló élménnyel! Ha elmész moziba, és megnézel egy filmet, a jegy ára közel annyi, mint egy könyv ára. Ezért a pénzért te kapsz két óra élményt, ám ha egy könyvet veszel, akkor ugyanazért az összegért kapsz több órányi, esetleg több napig tartó kalandot, amit újra és újra átélhetsz, amikor ismét a kezedbe veszed a könyvet, hogy elolvasd.

A könyvpiac attól működik, hogy vannak írók, és vannak olvasók. Ha ezek valamelyike kiesik az egyenletből, akkor az egész összeomlik. Fontos az, hogy az írók megkapják a cserét a munkájukért, mert csak így tartható fent ez a kényes állapot. Ha az író nem kapja meg a kellő elismerést, akkor nem fog írni, vagy csak kevesebbet, és talán még silányabb is lesz ennek a végeredménye.

Vigyázzunk az írókra, mert ugyan sokan vannak, ám az igazán jók kevesen. Kérünk téged, Kedves Olvasó, tartsd tiszteletben az írót, és add meg neki ami a munkájáért jár!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük